PIERWSI GALCZAKOWIE W AMERYCE

W księdze Gości Katarzyna Galczak podpowiedziała nam o Muzeum na wyspie Ellis .
Jest to mała wysepka w Zatoce Nowojorskiej.

W latach 1892-1924 na wyspie działało główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych przybywających z Europy na wschodnie wybrzeże (podobna stacja na zachodnim wybrzeżu znajdowała się na wyspie Angel nieopodal San Francisco).Podróż z Europy Zachodniej do wschodnich wybrzeży Ameryki przy sprzyjającej pogodzie trała około dziesięciu dni.

Emigrańci podrózowali w fatalnych warunkach.Większość przez cały okres rejsu przebywała na pokładzie okrętu.Galczakowie- pionierzy pochodzili z ubogich rodzin i wyruszli w tę niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu pracy.

Przez cały okres działania punktu imigracyjnego, do chwili ostatecznego zamknięcia w 1954, stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów. Wszystkie statki musiały tu się zatrzymać.Po przybyciu na wyspę już na wstępie oddzielano bogatych od biednych. Bogaci byli załatwiani poza kolejnością i traktowani ze szczególnymi względami. Byli to pasażerowie I-ej klasy. Pozostali musieli przejść wszelkie procedury. Byli przesłuchiwani przez urzędników i badani przez lekarzy. W większości przypadków była to szybka procedura i imigranci spędzali na wyspie tylko kilka godzin przed przewiezieniem na stały ląd i rozpoczęciem życia w nowym kraju. Niejednokrotnie rozdzielano rodziny, gdy okazywało się, że jeden z jej członków jest chory dawano wtedy wybór albo wracają razem do Europy, albo rozstają się. Wielu próbowało uciec z przymusowej kwarantanny i dopłynąć do lądu pod osłoną nocy. Nie każdy dotarł, wiele ofiar pochłonęła woda.. Około 3 tys. z nich umarło na wyspie w całej jej historii. Tylko około 2 procent osób przechodzących przez stację nie otrzymało zgody na osiedlenie się w USA i musiało wrócić do Europy, głównie z powodu kłopotów zdrowotnych, chorób psychicznych lub kryminalnej przeszłości. W 1924 wyspa Ellis przestała być głównym punktem wjazdowym. Tę rolę przejęły inne placówki, a sama wyspa stała się punktem przetrzymywania uchodźców lub osób uznawanych za potencjalnych wrogich cudzoziemców. Po zamknięciu w 1954 opuszczone budynki stacji popadły w ruinę. Wyspa nie miała stałych mieszkańców ani połączenia ze stałym lądem. Wyspa Ellis jest ważnym zabytkiem i w 1965 znalazła się na liście Pomników Narodowych. W 1990 na wyspie otworzono muzeum z dużą ilością eksponatów, a na zewnątrz Ścianę Pamięci - są to stojące tablice z nazwiskami pierwszych przybyłych emigrantów. Poukładane są one alfabetycznie i dość szybko można odnaleźć "przodków"

Można także umieścić nazwisko swoich przodków za jedyne 150$.
Na zachowanych listach pasażerów odnaleźliśmy także nazwiska Galczaków i sporo informacji
o nich w zawartych pytaniach.

LISTA PASAŻERÓW NR 36 STATEK CARMANIA
Wypłynął z Liverpoolu 14.06.1913 r. poz.6. Galczak Jan, w dniu wypłynięcia miał 26 lat,167 cm wzrostu,włosy brązowe,oczy szare,samotny, z zawodu robotnik,posiadający 16 dolarów. Umiejący czytać i pisać, pochodzenie – Rosja, narodowość – Polak. Ostatnio osiedlony w miejscowości Pławo. Na pytanie, kogo poinformować w razie wypadku, Jan podał nazwisko matki współ-pasażerów z Pława, z którymi podróżował do Chicago, braci Piotra i Jana Leśniaków – Antonina Leśniak.

Lista pasażerów

<>

LISTA PASAŻERÓW NR 15 STATEK S.S. BLUCHER
Wypłynął z Hamburga 22 sierpnia 1906 r. Przybył do Nowego Jorku 2 września 1906 r. Poz. 7. Galczak Franciszek, w dniu wypłynięcia miał 20 lat, samotny z zawodu robotnik, niepiśmienny. Pochodzenie – Austria, narodowość – Polak, ostatnio osiedlony w Pławie, sam zapłacił za bilet. Posiadał 17$ i 10 centów, w dniu przybycia był zdrowy, adres do kogo się udaje to Jacob Swietek Glastruberg Box 53

Lista pasażerów

<>

LISTA PASAŻERÓW STATEK KAISER WILCHELM II
Wypłynąl z Bremen 21 kwietnia 1917 r. Przybył do Nowego Jorku 28 kwietnia 1917 r. Poz. 18 Galczak Zofia, w dniu wypłynięcia miała 23 lata, panna, z zawodu służąca Ostatnio osiedlona w Pławie, ojciec Marian Galczak z Rozwadowa. Jako cel podróży podała Clevlend. Posiadała 31 dolarów. Udaje się do brata (matki?) Jana Kazimierczaka zam.Clevlend 64182 Lanerstrit.

Lista pasażerów

<>

LISTA PASAŻERÓW NR 11 STATEK FRANCJA
Wypłynął z Le Havre (Francja) 28 sierpnia 1920 r. Przybył do Nowego Jorku 5 września 1920 r. Poz. 9 George Galczak w dniu wypłynięcia miał 41 lat, żonaty, robotnik, ostatnio osiedlony w Ciechanowie. Jedzie do przyjaciela Wincentego Dankeke Nowy Jork ul. Wschodnia 85 Sam kupił bilet na podróż, posiadał 30 dolarów. Był już w USA w maju 1914 r. Teraz przyjechał na pobyt stały, jest zdrowy, nie jest anarchistą ani poligamistą. Mierzy 5 stópi i 5 cali, włosy koloru brąz, cera jasna, oczy brązowe, bez znaków szczególnych. Przyjechał z Polski.

Lista pasażerów

<>

LISTA PASAŻERÓW STATEK OBDAM
Wypłynął z Roterdamu 5 styczeń 1894 r. Poz 129 Liszko Galczak .Pochodzenie Austria

Lista pasażerów

<>

LISTA PASAŻERÓW NR 14 STATEK FINLANDIA

Wypłynął z Antwerpii 12 listopada 1906 r. Przybył do Nowego Jorku 22 listopada 1905 r.
Poz. 16 Kaspar Galczak, w dniu wypłynięcia miał 23 lata, kawaler, robotnik.
Potrafi czytać i pisać. Sam zapłacił za bilet na podróż. Osiedlony w Woszigzo (Wosziczo?)
Jako cel podróży podał Milvaki. Udaje się do szwagra Andrzeja Stawickiego stan
Wisconti Milvaki Grandata 663

Lista pasażerów